WPML_EXPORT - en to ru translation catalogue (259 entries)

en:  They were added to the string translation table.
ru: Они были добавлены в таблицу перевода строк.

en: %d new translation was added.
ru: Добавлен %d новый перевод.

en: %d new translations were added.
ru: Добавлено %d новых переводов.

en: %d translation was updated.
ru: Обновлен %d перевод.

en: %d translations were updated.
ru: Обновлено %d переводов.

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
ru: %s кратких заголовков помечены переведенными, но переводов нет

en: (original)
ru: (исходник)

en: -- Please select --
ru: -- Выберите --

en: .po file:
ru: .po-файл:

en: Active
ru: Активен

en: Add selected strings
ru: Добавить выбранные строки

en: Add the new translations.
ru: Добавить новые переводы.

en: All
ru: Все

en: All Translation Priorities
ru: Все приоритеты перевода

en: All domains
ru: Все домены

en: All strings
ru: Все строки

en: All strings in %s
ru: Все строки в %s

en: Almost all themes and plugins have texts in English. Reducing the check for the string's language simplifies and shortens the string translation process.
ru: Почти у всех тем и плагинов есть тексты на английском языке. Сокращение проверки языка строки упрощает и сокращает процесс перевода строк.

en: Also create translations according to the .po file
ru: Также создавать переводы в соответствии с .po-файлом.

en: Also include translations
ru: Также добавить переводы

en: Also prevent similar messages in the future?
ru: Также предотвращать отображение подобных сообщений в будущем?

en: Apply
ru: Применить

en: Apply those changes
ru: Применить эти изменения

en: Are you sure you want to delete these packages?\nTheir strings and translations will be deleted too.
ru: Удалить эти пакеты?\nИх строки и переводы также будут удалены.

en: Are you sure you want to delete these strings?\nTheir translations will be deleted too.
ru: Удалить эти строки?\nИх перевод также будет удален.

en: Assume that the original language of all strings is English
ru: Предположим, что исходный язык всех строк – английский

en: Auto register strings for translation
ru: Регистрировать строки на перевод автоматически

en: Auto-download WordPress translations
ru: Автоматически загружать переводы WordPress

en: Auto-register strings from these text domains
ru: Автоматически регистрировать строки из этих текстовых областей

en: Automatically add paragraphs
ru: Автоматически добавлять абзацы

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel and undo changes
ru: Отменить и вернуть изменения

en: Change the language of selected strings
ru: Сменить язык выделенных строк

en: Change translation priority of selected strings
ru: Изменить приоритет перевода выделенных строк

en: Check other languages
ru: Проверить другие языки

en: Choose the fields you'd like to translate and click on the 'Apply' button. Then, use WPML's <a%s>String translation</a> to translate them.
ru: Выберите поля для перевода и нажмите на кнопку «Применить». Затем для перевода выберите <a%s>Перевод строк</a> в WPML.

en: Click to toggle
ru: Нажать для переключения

en: Close
ru: Закрыть

en: Complete
ru: Закончен

en: Completely translated strings
ru: Полностью переведенные строки

en: Configure
ru: Настроить

en: Contains %s strings
ru: Содержит %s строк (-и)

en: Context
ru: Контекст

en: Convert to multilingual widget
ru: Преобразовать во многоязычный виджет

en: Converting to multilingual widget failed. No sidebar specified.
ru: Сбой при преобразовании многоязычного виджета. Не выбрана боковая панель.

en: Current source language
ru: Текущий исходный язык

en: Default package language
ru: Язык пакета по умолчанию

en: Delete Selected Packages
ru: Удалить выбранные пакеты

en: Delete selected strings
ru: Удалить выбранные строки

en: Dismiss all notices
ru: Отклонить все уведомления

en: Display %d results per page
ru: Отображать %d результатов на одной странице

en: Display all results
ru: Показать все результаты

en: Display packages for this kind:
ru: Отобразить пакеты для этого вида:

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ru: Показано %s&#8211;%s из %s

en: Domain
ru: Домен

en: Done
ru: Готово

en: Edit
ru: Изменить

en: Error
ru: Ошибка

en: Error getting the translation file. Please go back and try again.
ru: Ошибка при получении файла перевода. Вернитесь и повторите попытку.

en: Error: no strings selected
ru: Ошибка: не выбрано ни одной строки

en: Errors: %s
ru: Ошибок: %s

en: Exact match
ru: Точное совпадение

en: Existing translation
ru: Имеющийся перевод

en: Exit search
ru: Выйти из поиска

en: Export selected strings as a WPML config file that can be added to themes or plugins
ru: Экспортировать выбранные строки как файл конфигурации WPML, который можно добавлять в темы или плагины

en: Export strings into .po/.pot file
ru: Экспортировать строки в .po/.pot-файл

en: Failed downloading the language information file.
ru: Не удалось загрузить файл сведений о языке.

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
ru: Не удалось загрузить файл сведений о языке. Вернитесь и повторите попытку немного позже.

en: File upload error
ru: Ошибка загрузки файла

en: Files already scanned.
ru: Уже проверенные файлы.

en: For String Tracking to work, the option
ru: Для работы Отслеживания строк параметр

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
ru: Обновления для компонентов WPML можно получать из %s или автоматически после регистрации WPML.

en: Highlight color for strings
ru: Цвет выделения строк

en: Import
ru: Импортировать

en: Import / export .po
ru: Импортировать / экспортировать .po

en: Imported translation
ru: Импортированный перевод

en: In progress
ru: Выполняется

en: In translation basket
ru: В корзине перевода

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Info
ru: Данные

en: Invalid language: %s
ru: Неверный язык: %s

en: Invalid nonce
ru: Неверный nonce

en: Kind
ru: Вид

en: Language of domains
ru: Язык доменов

en: Language of this %s is %s
ru: Язык %s – %s

en: Languages of domains
ru: Языки доменов

en: Loaded
ru: Загружено

[ctx: MO Import blocked 1/4]
en: There is a problem with the String Translation table in your site.
ru: В таблице Перевода строк на вашем сайте обнаружена ошибка.

[ctx: MO Import blocked 2/4]
en: This problem is not causing a problem running the site right now, but can become a critical issue in the future.
ru: В данный момент она не препятствует нормальной работе сайта, но в будущем может вызвать критическую ошибку.

[ctx: MO Import blocked 3/4]
en: WPML support team knows how to fix it.
ru: Группа поддержки WPML знает решение этой проблемы.

[ctx: MO Import blocked 4/4]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank">support thread</a> and we'll fix it for you.
ru: Оставьте сообщение в соответствующем <a href="%s" target="_blank">потоке поддержки</a> и мы все сделаем за вас.

[ctx: MO Import blocked short 1/3]
en: WPML cannot replace .mo files because of technical problems in the String Translation table.
ru: WPML не может заменить .mo-файлы из-за технических проблем в таблице Перевода строк.

[ctx: MO Import blocked short 2/3]
en: WPML support team knows how to fix it.
ru: Группа поддержки WPML знает решение этой проблемы.

[ctx: MO Import blocked short 3/3]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank" >support thread</a> and we'll fix it for you.
ru: Оставьте сообщение в соответствующем <a href="%s" target="_blank" >потоке поддержки</a> и мы все сделаем за вас.

en: Missing parameters
ru: Недостающие параметры

en: Missing version number for translation.
ru: Отсутствует номер версии для перевода.

en: More options
ru: Доп. параметры

en: Multibyte String extension
ru: Многобайтовое расширение строк

en: Multibyte String extension is required for WPML String Translation.
ru: Для WPML String Translation требуется многобайтовое расширение строк.

en: Multilingual Text
ru: Многоязычный текст

en: Multilingual arbitrary text or HTML
ru: Многоязычный произвольный текст или HTML

en: Name
ru: Имя

en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Needs update
ru: Необходимо обновление

en: New translation
ru: Новый перевод

en: New translations (%d)
ru: Новые переводы (%d)

en: No - keep showing these message
ru: Нет – показывать эти сообщения в дальнейшем

en: No TextDomain
ru: Нет TextDomain

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
ru: Не выполнено никаких действий. Выберите строки для обновления или добавления.

en: No options found. Make sure you saved your theme options at least once. <br />Some themes only add these to the wp_options table after the user explicitly saves over the theme defaults
ru: Не найдено параметров. Обязательно сохраните параметры темы хотя бы один раз. <br />В некоторых темах параметры добавляются в таблицу wp_options только после того, как пользователь вручную сохранил их поверх настроек темы по умолчанию

en: No packages found
ru: Пакеты не найдены

en: No records found
ru: Записи не найдены

en: No string found
ru: Строки не найдены

en: No strings found
ru: Строки не найдены

en: No strings selected
ru: Не выбрано ни одной строки

en: No updates found.
ru: Обновления не найдены.

en: Nonce value is invalid
ru: Недопустимое значение NONCE

en: Not loaded
ru: Не загружено

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
ru: Не помечен как «закончен». Для включения нажмите «Сохранить».

en: Not translated
ru: Не переведено

en: Number of strings
ru: Число строк

en: Optional
ru: Необязательный

en: Other options:
ru: Другие параметры:

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
ru: Экспорт PO может дать сбой. Мы работаем над решением проблемы.

en: Package Management
ru: Управление пакетами

en: Packages
ru: Пакеты

en: Partial translation
ru: Частичный перевод

en: Pending %s translation (%d)
ru: Ожидание перевода на %s (%d)

en: Performance considerations
ru: Рабочие настройки

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
ru: Активируйте WPML Multilingual CMS для того, чтобы работал Перевод строк WPML.

en: Please enter a domain!
ru: Введите домен!

en: Please select at least one document to translate.
ru: Выберите хотя бы один документ на перевод.

en: Please select at least one language to translate into.
ru: Выберите хотя бы один язык перевода.

en: Please select the .po file to upload!
ru: Выберите .po-файл для загрузки!

en: Please update all components which you are using.
ru: Обновите все компоненты, которыми вы пользуетесь.

en: Plugin
ru: Плагин

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
ru: Запись "%s" будет проигнорирована для %s, поскольку перевод уже выполняется.

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
ru: Запись "%s" будет проигнорирована для %s, поскольку перевод уже ожидает переводчика.

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Recreate ST DB cache tables
ru: Воссоздать таблицы кеша БД ПС

en: Recreate String Translation cache tables when they are missing or are invalid.
ru: Воссоздать таблицы кеша Перевода строк, когда их нет или они недопустимы.

en: Review changes and update
ru: Просмотр изменений и обновление

en: Save
ru: Сохранить

en: Save the following to a wpml-config.xml in the root of your theme or plugin.
ru: В файле wpml-config.xml корневой директории вашей темы или плагина сохраните следующее.

en: Scan selected plugins for strings
ru: Проверить выбранные плагины на наличие строк

en: Scan selected themes for strings
ru: Проверить выбранные темы на наличие строк

en: Scan successful! WPML found %s strings.
ru: Проверка прошла успешно! WPML нашел %s строк.

en: Scanning file: %s
ru: Проверка файла: %s

en: Search
ru: Поиск

en: Search for:
ru: Искать:

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select all
ru: Выделить все

en: Select domain:
ru: Выберите домен:

en: Select for which domain to set the language:
ru: Выберите домен, для которого задать язык:

en: Select strings Translation Priority:
ru: Выбрать приоритет перевода строк:

en: Select strings within domain:
ru: Выберите строки в домене:

en: Select what the strings are for:
ru: Выберите назначение строк:

en: Select which strings to display:
ru: Выберите строки для отображения:

en: Send to translation
ru: Отправить на перевод

en: Set the source language of these strings to:
ru: Задать исходным языком этих строк следующий язык:

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Showing only strings that contain %s
ru: Отображены только строки, содержащие %s

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skipping file: %s
ru: Пропуск файла: %s

en: Slug translations
ru: Переводы кратких заголовков

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
ru: Некоторые из выделенных строк входят в состав пакетов. Язык этих строк можно изменить лишь в том случае, если выбраны все строки в пакетах.

en: Some themes and plugins don't properly set the textdomain (second argument) in GetText calls. When you select this option, WPML will assume that the strings found in GetText calls in the PHP files of the theme and plugin should have the textdomain with the theme/plugin's name.
ru: Некоторые темы и плагины не правильно задают textdomain (второй аргумент) в вызовах GetText. Если выбрать этот параметр, WPML предположит, что у строк, найденных в GetText PHP-файлов темы и плагина, должен быть textdomain с именем темы/плагина.

en: Some themes and plugins have huge .mo files that take a long time to load. WPML already knows the strings in these files and loads only the necessary strings to display each page.
ru: У некоторых тем и плагинов огромные .mo-файлы, для загрузки которых требуется много времени. WPML уже знает строки в этих файлах и загружает только необходимые для отображения каждой страницы.

en: Status
ru: Состояние

en: String
ru: Строка

[ctx: String Tracking warning: sentence 1]
en: %s allows you to see where strings come from, so you can translate them accurately.
ru: %s показывает источник строк, чтобы их можно было точно перевести.

[ctx: String Tracking warning: sentence 1, anchor text]
en: String Tracking
ru: Отслеживание строк

[ctx: String Tracking warning: sentence 2]
en: It needs to parse the PHP source files and the output HTML.
ru: Требуется анализ исходных PHP-файлов и вывода HTML.

[ctx: String Tracking warning: sentence 3]
en: This feature is CPU-intensive and should only be used while you are developing sites.
ru: Эта функция нагружает ЦП. Ее следует использовать только при разработке сайтов.

[ctx: String Tracking warning: sentence 4]
en: Remember to turn it off before going to production, to avoid performance problems.
ru: Не забудьте выключить ее перед конечным результатом, чтобы избежать проблем с производительностью.

en: String Translation
ru: Перевод строк

en: String translation
ru: Перевод строк

en: Strings from all text domains are excluded
ru: Строки из всех текстовых областей исключены

en: Strings from all text domains will be auto-registered
ru: Строки из всех текстовых областей будут зарегистрированы автоматически

en: Strings in need of translation
ru: Строки, нуждающиеся в переводе

en: Strings in the plugins
ru: Строки в плагинах

en: Strings in the themes
ru: Строки в темах

en: Strings per page:
ru: Строк на странице:

en: Strings translations updated
ru: Переводы строк обновлены

en: Submit
ru: Отправить

en: Success!
ru: Выполнено

en: The database has been updated.
ru: База данных обновлена.

en: The fields with <span%s>red</span> background are text fields and the fields with <span%s>cyan</span> background are numeric.
ru: Поля с <span%s>красным</span> фоном представляют собой текстовые поля, а поля с <span%s>голубым</span> фоном – числовые.

en: The following components are not updated:
ru: Следующие компоненты не обновлены:

en: The following files were processed:
ru: Обработаны следующие файлы:

en: The selected strings can now be translated using the <a%s>string translation</a> screen
ru: Выбранные строки теперь можно переводить, используя экран  <a%s>перевода строк</a>

en: Theme
ru: Тема

en: There is nothing to be updated or to be added.
ru: Нет обновлений и добавлений.

en: There is nothing to translate.
ru: Нечего переводить.

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %sbottom of this screen%s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
ru: Это строки, найденные в .po-файле. Тщательно проверьте их. Затем нажмите кнопку «добавить» или «отменить»  %sвнизу этого экрана%s. Можно убрать отдельные строки, сняв флажок рядом с ними.

en: This domain currently has the following strings:
ru: Этот домен сейчас содержит следующие строки:

en: This table shows all the admin texts that WPML  found.
ru: В данной таблице показаны все тексты администрирования, найденные WPML.

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the %s and click on the Proceed button.
ru: Данное обновление включает в себя %d новых и %d обновленных строк, которые можно проверить ниже. Окончив проверку, перейдите на %s и нажмите кнопку «Продолжить».

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
ru: Данное обновление включает в себя %d новых и %d обновленных строк, которые можно проверить ниже. Окончив проверку, перейдите к <a%s>концу данной страницы</a> и нажмите кнопку «Продолжить».

en: This version of WPML includes new settings that will help your site run faster. We recommend changing the following settings, which are all available in WPML->Theme and plugins localization:
ru: Эта версия WPML включает новые настройки, которые помогут вашему сайту работать быстрее. Советуем изменить следующие настройки в WPML->Локализация темы и плагинов:

en: This widget is converted to multilingual
ru: Данный виджет преобразован в многоязычный

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Track where strings appear on the site
ru: Определить местоположение строк на сайте

en: Translate custom post and taxonomy base slugs (via WPML String Translation).
ru: Перевести базовые пользовательские краткие заголовки записей и систематики (с помощью Перевода строк WPML).

en: Translate strings
ru: Перевести строки

en: Translate strings in %s
ru: Перевести строки на %s

en: Translate strings with ST and don't load .mo files
ru: Переводить строки при помощи ПС и не загружать .mo-файлы

en: Translate texts in admin screens &raquo;
ru: Перевести тексты экранов администрирования &raquo;

en: Translating users of types: %s
ru: Перевод след. типов пользователей: %s

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation complete
ru: Перевод закончен

en: Translation is complete
ru: Перевод закончен

en: Translation is in progress
ru: Выполняется перевод

en: Translation needed
ru: Необходим перевод

en: Translation needs update
ru: Необходимо обновить перевод

en: Translation status:
ru: Состояние перевода:

en: Unable to get filesystem access
ru: Не удалось получить доступ к файловой системе

en: Update Now
ru: Обновить сейчас

en: Updated %s translation is available
ru: Доступен обновленный перевод на %s

en: Updated translations (%d)
ru: Обновленные переводы (%d)

en: Use my translation
ru: Использовать мой перевод

en: Use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal
ru: Использовать аргументы text-domain темы или плагина, когда в вызовах gettext не используется строковой литерал

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
ru: Использовать этот язык в качестве языка по умолчанию для новых строк в этом домене

en: View
ru: Просмотреть

en: WPML Package Translation is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a>, String Translation and Translation Management in order to work.
ru: WPML Package Translation включен, но не задействован. Для его работы требуется <a href="%s">WPML</a>, Перевод строк и Управление переводами.

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
ru: Перевод строк WPML включен, но не задействован, так как версия WPML устарела. Сперва обновите WPML.

en: WPML String Translation is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ru: Перевод строк WPML включен, но не задействован. Сначала завершите установку WPML.

en: WPML Translation
ru: Перевод WPML

en: WPML Update is Incomplete
ru: Обновление WPML не завершено

en: WPML can automatically register strings for translation. This allows you to translate user-generated content with minimal PHP code.
ru: WPML предусматривает автоматическую регистрацию строк на перевод. Это позволяет переводить создаваемый пользователем контент при минимальном применении PHP-кода.

en: WPML can keep track of where strings are used on the public pages. Activating this feature will enable the 'view in page' functionality and make translation easier.
ru: WPML может отслеживать, где на страницах в общем доступе используются строки. Включение этой функции активирует возможность «просмотр на странице» и облегчает перевод.

en: WPML needs to update the database. This update will help improve WPML's performance when fetching translated strings.
ru: WPML необходимо обновить базу данных. Это обновление позволит повысить производительность WPML при получении переведенных строк.

en: WPML.org account
ru: Учетная запись WPML.org

en: Waiting for translator
ru: Ожидание переводчика

en: Widget is already converted
ru: Виджет уже преобразован

en: Yes - disable these notifications completely
ru: Да – полностью отключить эти уведомления

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
ru: У вас обновленные версии %s и %s, но эти компоненты не были обновлены:

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
ru: У вас обновленная версия %s, но этот компонент не был обновлен:

en: You can't translate this string because it hasn't been sent for translation in this language
ru: Эту строку нельзя перевести, поскольку она не была направлена на перевод на этот язык

en: You can't translate this string because it's assigned to another translator
ru: Эту строку нельзя перевести, поскольку она была назначена другому переводчику

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!\n\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
ru: Нельзя добавить пакеты на этом языке к корзине, поскольку она уже содержит записи, пакеты или строки другого исходного языка!\n\t\t\t\t\tЛибо отправьте текущую корзину и затем добавьте записи, либо удалите записи на другом языке в текущей корзине

en: You excluded:
ru: Вы выключили:

en: You have been assigned to a new translation job from %s to %s.\n\nStart editing: %s\n\nYou can view your other translation jobs here: %s\n\n This message was automatically sent by Translation Management running on WPML. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.\n\n This email is not monitored for replies.\n\n - The WPML team\n
ru: Вас назначили переводчиком нового заказа на перевод с %s на %s.\n\nНачать работу: %s\n\nДругие заказы на перевод можно просмотреть здесь: %s\n\n Это сообщение отправлено автоматически Управлением переводами, запущенным на WPML. Чтобы больше не получать таких уведомлений, свяжитесь с системным администратором по адресу %s.\n\n Входящая почта по этому адресу не проверяется.\n\n - Команда WPML\n

en: You have been assigned to a new translation job on %s.
ru: Вас назначили переводчиком нового заказа на %s.

en: You have removed some of the texts that are translated already. The translations will be lost.
ru: Вы удалили часть уже переведенного текста. Перевод будет утерян.

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
ru: Вы выделили строки, входящие в состав пакета. Выделите все строки в соответствующем пакете или снимите выделение с этих строк.

en: You included:
ru: Вы включили:

en: Your site can run faster
ru: Ваш сайт может работать быстрее

en: Your site will not work as it should in this configuration
ru: В этой конфигурации ваш сайт не будет работать должным образом

en: and others
ru: и др.

en: bottom of this page
ru: низ этой страницы

en: edit
ru: изменить

en: new
ru: новое

en: none
ru: нет

en: select from existing
ru: выбрать из имеющегося

en: translations
ru: переводы

en: view in page
ru: просмотреть на странице

en: view in source
ru: просмотр в исходнике

en: was automatically disabled. To enable it back, go to WPML->Theme and Plugins localization.
ru: был отключен автоматически. Чтобы снова включить его, перейдите в WPML->Локализация темы и плагинов.
